badania energetyczne budynkow
ssd

Telefon

519-655-100

mail

Świadectwo charakterystyki energetycznej!

Dokument ten nazywany jest również certyfikatem energetycznym. Dzięki niemu możemy wstępnie oszacować koszty eksploatacji i utrzymania obiektu, co jest istotne zarówno dla właścicieli, jak i użytkowników budynku. Certyfikat energetyczny pozwala również na porównanie efektywności energetycznej różnych nieruchomości i podejmowanie decyzji dotyczących modernizacji budynku w celu zwiększenia jego efektywności.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważnym dokumentem, który ukazuje wpływ budynku na klimat. Dzięki niemu mamy możliwość śledzenia zużycia energii, a także identyfikowania sposobów jej ograniczenia. Wyniki pokazują, jak często korzystamy z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel czy gaz, co ma negatywny wpływ na środowisko. Dlatego ważne jest, aby świadomie zarządzać zużyciem energii i szukać alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań.

projekt bez nazwy 2024 02 28t175408.769

Dokument można nazwać świadectwem charakterystyki energetycznej jedynie wtedy, gdy jest on zarejestrowany i wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dodatkowo musi być sporządzony przez osobę wpisaną na ministerialną listę osób uprawnionych do sporządzania takich świadectw. Jest to istotne dla zapewnienia wiarygodności i rzetelności informacji zawartych w takim dokumencie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

jest kosztem kwalifikowanym, oznacza to, że jego sporządzenie podlega dofinansowaniu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane również w wielu programach, dotacjach i dofinansowaniach. Między innymi w programie „Moje Ciepło” czy „Czyste Powietrze”. Często programy te wymagają przeprowadzenia audytu energetycznego, który możesz zamówić w zakładce AUDYT.

 

 

Kiedy potrzebujesz świadectwa charakterystki energetycznej?

  • Sprzedaż lub wynajem nieruchomości

Z dniem 28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która na sprzedającego lub wynajmującego nakłada obowiązek dostarczenia świadectwa energetycznego nowemu właścicielowi lub najemcy. Nowe przepisy wprowadziły również obowiązek informowania o właściwościach energetycznych w ogłoszeniu o sprzedaży czy wynajmie. W przypadku braku świadectwa charakterystyki energetycznej przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości grozi grzywna do 5 tys. zł. Pouczenie notariusza o sankcji znajdzie się w każdym akcie notarialnym, do którego nie zostanie dostarczone świadectwo

  • Zakończenie budowy i zezwolenie na użytkowanie

W wyniku wprowadzenia nowych przepisów, inwestor nowo powstałego budynku zobowiązany jest załączyć kopię świadectwa energetycznego do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub do wniosku o pozwolenie na użytkowanie Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2 powierzchni zabudowy lub użytkowane mniej niż 4 miesiące w roku.

  • Dofinansowanie